Wethouder stelt raad gerust: ‘Geen zorgen om tekort ambulances’ 

De tekorten op ambulancediensten die er afgelopen zomer waren, zijn voor komend jaar geen reden tot grote zorgen. Dat stelt wethouder Marjolein Moorman (PvdA) vandaag tijdens een commissievergadering. Om meer zicht te krijgen op de ambulancedienst, gaat de Raad binnenkort op werkbezoek. 

De ambulancedienst Amsterdam (AA) kampte afgelopen zomer met grote tekorten. Dat werd eind vorige maand bekend na berichtgeving van NH Nieuws, die het baseerde op een interne verstuurde brief van ambulancedirecteur Marleen van de Kerkhof. Zo zouden er in die periode wekelijks twintig ambulances niet rijden terwijl deze wel nodig waren. 

De Raad verwijst woensdagochtend meermaals naar de brief. Zo stelde Jim Haijen (SP) dat het ‘serieus genoeg is om serieus te nemen’. Raadslid Jenneke van Pijpen (GroenLinks) noemt het ‘een zorgwekkend bericht’: ‘Is de ambulance nog wel in staat om deze belangrijke taak te vervullen in de stad?’

Zorgverzekeraars bepalen samen met de ambulancedienst hoeveel ambulances er per week zullen moeten rijden. Vorige zomer bleken er dus te weinig ambulances te rijden, terwijl dat wel had gemoeten. Van de Kerkhof waarschuwde hier voor de zomer al voor, vanwege het gebrek aan paraatheid van ambulancemedewerkers. De dienst kampt al met een personeelstekort tijdens de zomerperiode, maar een aantal tegenvallers bij het plannen van de diensten zou de boosdoener zijn geweest. 

Glazenbol

Moorman, die dag aanwezig als waarnemend zorgwethouder, erkent de zorgen van de raadsleden, maar spreekt hen geruststellend toe over komend jaar. ‘We hebben contact opgenomen met de ambulance dienst. Die stelt dat er op dit moment geen zorgen hoeven te zijn over de rijdende diensten.’ Ook heeft de dienst volgens Moorman een actieplan opgesteld om eenzelfde soort situaties zoveel mogelijk te voorkomen. 

Helemaal uitsluiten dat er geen problemen komen deze zomer, dat kan de wethouder niet: ‘Ik kan niet in een glazenbol kijken’. Het belooft voor Amsterdam namelijk een druk jaar te worden, met evenementen zoals Pride, SAIL en 750 jaar Amsterdam. Toch is ze op basis van de conclusies van de ambulancedienst niet bezorgd: ‘We moeten altijd vertrouwen hebben, tenzij dat geschaad is. We werken immers in partnerschap’. 

Op werkbezoek

Aangezien de raadsleden meer inzicht willen hebben in de interne processen van de ambulancedienst, stelt Moorman voor om binnenkort op werkbezoek te gaan. ‘Dan komen we in een sfeer die recht doet aan het partnerschap.’ De kwestie wordt vooralsnog niet behandeld in de raad.